Marzysz o byciu specjalistą, który potrafi zaplanować odpowiednie ćwiczenia dla wszystkich chętnych. Chcesz promować zdrowie i aktywność ruchową, jaką jest bieganie wśród różnych grup ludzi? W takim razie trener biegania to idealna praca dla Ciebie! Sprawdź co zrobić, aby nim zostać.

Czym zajmuje się i gdzie pracuje zawodowy trener biegania?

Bez odpowiedniego przygotowania do treningów po okiem instruktora, łatwo nie tylko o zniechęcenie, ale również o kontuzję. To właśnie dlatego trenerzy biegania są tak rozchwytywani. Planują oni ćwiczenia stosowne do wieku, płci, formy fizycznej i potrzeb klientów. Zarobki zależą od ilości osób w grupie i częstotliwości spotkań. Przeważnie stawkę godzinową ustala się samodzielnie (nie jest to jeszcze bardzo popularny zawód w Polsce i nie ma określonej stawki rynkowej).

Trener biegania może szukać zatrudnienia w klubach fitness, SPA czy ośrodkach wypoczynkowych. Fajnym pomysłem jest też zorganizowanie grupy znajomych z pracy lub sąsiedztwa.

Jak spełnić marzenie i zostać trenerem biegania?

Według wciąż obowiązujących przepisów trenerem, np. klasy mistrzowskiej, może zostać osoba, która odbyła specjalistyczny kurs i zdała egzamin pozytywnie, dodatkowo miała co najmniej dwuletni staż pracy trenerskiej ze stopniem trenera pierwszej klasy. Możliwości zostania trenerem biegania należy sprawdzać na stronach internetowych związków lekkoatletyki w województwie, w którym się mieszka.

Przyszły trener biegania może też odbyć specjalny kurs internetowy, oferowany przez różne akademie sportowe – kończy się on uzyskaniem certyfikatu.

Czego nauczysz się w trakcie kursu?

Przede wszystkim nauczysz się jak dopasować program ćwiczeń biegowych dla swojego klienta, uwzględniając jego warunki fizyczne, stan zdrowia oraz charakter. Zdobędziesz także wiedzę, jak pomagać ludziom w osiągnięciu pożądanej kondycji fizycznej i sylwetki.

Przygotowanie do pracy trenera biegania obejmuje edukację w poszczególnych dziedzinach, m.in. turystyki, pierwszej pomocy przedmedycznej, struktury i metody treningu oraz fizjologii. Może wydawać się to zbędne albo ciężkie do przejścia, jednak wiedza z tych zakresów jest konieczna do prawidłowego wykonywania zawodu trenera biegania.

Niech Twoja pasja stanie się pracą! – mówi trener biegania Wojtek Staszewski. Trener biegania jest w ciągłym ruchu, spotyka energicznych ludzi, z którymi dzieli wspólną pasję, i przede wszystkim robi to co kocha. Jeśli więc masz dość nudnej pracy za biurkiem, a do tego kochasz sport i nie wyobrażasz sobie życia bez biegania, jest to zdecydowanie praca dla Ciebie!

Kategorie: sport