Bieganie jest bardzo przystępną formą aktywności fizycznej. Można je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności posiadania specjalnego sprzętu. Jest to również jeden z najskuteczniejszych sposobów na odchudzanie, więc jeśli szukasz łatwego sposobu na uzyskanie formy, po prostu zacznij biegać!

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Mamy tego świadomość. Dlatego też w poniższym tekście przygotowaliśmy kilka rad i wskazówek, które nie tylko wskażą Ci jak zacząć biegać, ale na co zwrócić uwagę, żeby nasze treningi biegowe były bezpieczne dla naszego organizmu.

 

Bieganie – dlaczego warto wprowadzić treningi biegowe do swojego życia?

Trening biegowy posiada wiele zalet, o których niestety mało kto wie. Bieganie to świetny sposób na ogólną poprawę naszego zdrowia, ale także kondycji naszego organizmu. Treningi biegowe odpowiadają za utratę zbędnych kilogramów, zmniejszenie stresu oraz poprawę nastroju na skutek uwolnienia endorfin do organizmu, które nazywane są również hormonami szczęścia. Bieganie to również tani i niezwykle popularny rodzaj sportu, który może uprawiać dosłownie każdy bez względu na wiek czy płeć. Korzyści płynące z biegania są wręcz nieograniczone. Poprawia ono zdrowie psychiczne, fizyczne i wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Jest to odpowiedni rodzaj sportu zarówno dla początkujących, jak i zapalonych sportowców, którzy potrzebują oderwania od monotonnych treningów na siłowni. Jak zacząć biegać w bezpieczny dla naszego zdrowia sposób?

 

Trening biegowy – rady i wskazówki dla początkujących!

Powiedzieliśmy już, że bieganie to świetna forma codziennej aktywności fizycznej, która pozwala nam zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne naszego organizmu. Trudno jednak wprowadzić treningi biegowe do swojej codzienności, zwłaszcza jeśli dotychczas nie miałeś do czynienia z żadną dodatkową aktywnością w ciągu dnia. Więc jak zacząć biegać tak, aby nie zrobić sobie krzywdy i przede wszystkim nie stracić motywacji po zaledwie kilku treningach? Po pierwsze, pamiętaj o metodzie małych kroków! Zanim zaczniesz biegać, pozwól swojemu ciału przyzwyczaić się do nowej aktywności fizycznej. Zacznij więc od delikatnego truchtu lub marszu jeśli czujesz, że będzie to odpowiednie dla Twojego organizmu. Nie przejmuj się tym, że Twoje tempo biegu wydaje Ci się za wolne, a po przebiegnięciu zaledwie kilometra łapiesz zadyszkę. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, nasz organizm w ten sposób próbuje poradzić sobie z nowym doświadczeniem jakim jest bieganie. W przyzwyczajeniu organizmu do biegania kluczowe jest nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie, które uzyskamy dzięki endorfinom, tak zwanym hormonom szczęścia, które uwalniają się podczas aktywności fizycznej. Uczucie szczęścia, które będzie Ci towarzyszyć po udanym treningu, będzie swego rodzaju motywacją. Już po kilku treningach zauważysz zmiany, jakie dokonają się w Twoim organizmie na skutek biegania. Jeśli wtedy zaczniesz odczuwać brak motywacji i chęci, postaw na biegi w grupie. Zorganizowana grupa biegaczy może wprowadzić w Twoje życie ducha rywalizacji, który również będzie dodatkową motywacją do codziennych treningów i spotkań z pozostałymi biegaczami (sprawdź też ofertę na obóz biegowy).

Kategorie: sport