Wiele osób pamięta te czasy, kiedy jako dzieci biegaliśmy po podwórku, ćwiczyliśmy w szkole, graliśmy w gry zespołowe. Z wiekiem to zanika. Mamy coraz mniej czasu dla siebie, co odbija się w dużej mierze na naszym zdrowiu oraz wyglądzie. Sporty, aktywności niegdyś uprawiane odchodzą w zapomnienie. Może nie u każdego, ale raczej u sporej większości osób. Pojawienie się na świecie dzieci mobilizuje do większej aktywności na świeżym powietrzu, jednak warto o tym pomyśleć znacznie wcześniej.

Ruch to zdrowie i przede wszystkim lepsza kondycja naszego ciała, dlatego też warto o niego zadbać. Siedzący tryb życia nie sprzyja aktywnościom. Często brakuje nam siły, zapału, motywacji. Szybkie jedzenie gotowych posiłków, fast foodów również ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i często samopoczucie, ponieważ bo sycących posiłkach tego typu czujemy się najedzeni, aż przepełnieni i jedyne czego chcemy, to położyć się na drzemkę.

Czas to zmienić! A potrzeba tak niewiele. Najlepsze na początek jest bieganie. Powolne, rekreacyjne, bez nacisku i przymusu. Nikt nie mówi, że od razu trzeba przebiec liczne kilometry, ale zawsze fajnie postawić sobie jakiś cel – to mocno motywuje do działania. Bieganie ponadto bardzo dobrze wpływa na organizm.

Dzięki regularnym treningom można

  • zredukować stres,
  • zrzucić zbędne kilogramy,
  • wymodelować sylwetkę,
  • ujędrnić skórę,
  • poprawić krążenie,
  • wzmocnić odporność organizmu,
  • polepszyć metabolizm,
  • zapobiegać różnorodnym chorobom (poczynając od chorób serca, poprzez cukrzycę, cholesterol, kończąc nawet na depresji, z którą zmaga się obecnie coraz więcej osób i to już w młodym wieku).

Jak widać korzyści jest dużo, a można by wymieniać jeszcze więcej. Jednak istotne jest to, aby dobrze rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Jeśli nie mamy zbyt dużo motywacji, wolimy trenować z kimś, na przykład w grupie, to dobrze jest zapisać się na zajęcia do trenera, który prowadzi zarówno indywidualne treningi, jak i grupowe. On najlepiej przekaże porady dotyczące treningu biegowego dla początkujących oraz rozpisze cały harmonogram treningów.

Oczywiście grupy początkowe, osoby zaczynające od podstaw nie muszą się martwić intensywnością biegów – wszystko jest dostosowywane odpowiednio do grupy, aby nikt się na początku nie zraził. Bieganie to naprawdę ogromna przyjemność, z której płyną dodatkowo inne korzyści. Dzięki wzmocnieniu ciała będziemy się lepiej czuć każdego dnia, zmieni się nawet nasze podejście do życia.

Tak się dzieje nie tylko podczas biegania, ale także przy wykonywaniu innych aktywności – może to być fitness, crossfit dla bardziej wymagających i łaknących intensywnych ćwiczeń. Jednak bez względu na to, którą aktywność ostatecznie wybierzemy musimy pamiętać o bezpieczeństwie i dobrym przygotowaniu. Ważne jest, aby poprawnie stawiać kroki, przyjmować odpowiednia postawę. Często już szczegóły są bardzo istotne i maja duży wpływ na efekt. Dlatego warto na samym początku poradzić się specjalisty, bo kto jak nie od podpowie najlepsze rozwiązania?

Kategorie: sport