Niegdyś skok ze spadochronem uważany był za ryzykowny, a sport ten zwykło uważać się za ekstremalny, współcześnie karnety na skoki spadochronowe wręcza się jako prezenty. Stały się zatem czymś znacznie bardziej powszechnym, czy to jednak oznacza, że skoki spadochronowe przestały być sportem ekstremalnym?

Nic bardziej mylnego, to że są one coraz popularniejsze nie czyni z nich sportu mniej ekstremalnego. Nadal wiążą się one z dużą dawką adrenaliny oraz pewnym ryzykiem. Dlatego też chcąc skakać ze spadochronem należy odpowiednio się do tego przygotować. Oczywiście czym innym jest pojedynczy skok tandemowy, w którym jesteśmy przypięci do profesjonalnego skoczka, a czym innym skakanie samemu. Chcąc uprawiać skoki ze spadochronem jako sport należy przede wszystkim dobrze przemyśleć wszystkie aspekty jakie się z nimi wiążą, w tym również fakt, że skacząc podejmujemy ryzyko utraty zdrowia a nawet życia. Jednak im bardziej doświadczony skoczek, im lepiej zadbany sprzęt – tym ryzyko mniejsze.

W skokach spadochronowych ogromne znaczenie ma odpowiedzialność oraz znajomość wszystkich zasad, w tym sporcie nie ma miejsca na błędy, bowiem mogą one zostać przypłacone zdrowiem, a w skrajnych przypadkach nawet życiem. Dlatego też myśląc o skakaniu ze spadochronem dobrze jest zacząć od kursów do wyboru są ich dwa rodzaje BASIC i AFF. W obu przypadkach pierwszym etapem są bardzo ważne szkolenia teoretyczne. W obu typach szkoleń druga część to szkolenia praktyczne, czyli skoki w asyście instruktorów.

Kategorie: sport