Nie będzie chyba wielkim przekłamaniem, jeżeli powiemy, że w Polsce panuje obecnie moda na bieganie. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że biegamy coraz częściej, a co najważniejsze na ten rodzaj aktywności stawia dziś wielu Polaków co w aspekcie naszej zdrowotności może tylko i wyłącznie cieszyć. Warto jednak odpowiedzieć sobie na jedno, ale zasadnicze pytanie – czy bieganie to sport dla każdego?

Sportowcy i nie tylko

Wydawać by się mogło, że biegać może każdy. Doskonale widzimy to dziś na naszych ulicach. Biegają bowiem nie tylko profesjonalni sportowcy, którzy w ten sposób przygotowują się do zawodów. Poza tym na trasach biegowych możemy też spotkać aktorów, biznesmenów, ludzi polityki i inne osobistości znane z pierwszych stron gazet. Jest to najlepszy dowód na to, że rzeczywiście bieganie jest dla wszystkich, choć oczywiście na ten rodzaj aktywności powinniśmy czy możemy się zdecydować tylko wtedy, kiedy nic nam nie dolega i jesteśmy zdrowi. Zdrowie powinno być bowiem na miejscu pierwszym.

Dlatego też bieganie powinny poprzedzać badania lekarskie. Na tę formę aktywności nie mogą sobie pozwolić między innymi osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi. Warto pamiętać, że choroby serca mogą o sobie znać dopiero podczas biegania. Jest to o tyle groźne, że wcześniej niezdiagnozowane mogą zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale również i życiu. Poza tym bieganie odpuścić sobie powinni narzekający na problemy z kręgosłupem oraz ze stawami.

Finanse

Pod uwagę wziąć trzeba również i sprzęt, który przyda się przy bieganiu. Wielu nie zwraca na to uwagi, bo przecież biegać można w każdym ubraniu i w każdych butach. Nie jest to jednak takie oczywiste. Szczególnie ważne jest odpowiednie obuwie, które musi być przeznaczone właśnie do biegania. Oczywiście tego typu artykułów na rynku jest dziś na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie niezależnie od swoich upodobań kolorystycznych czy zamiłowania do konkretnej marki.

Jak biegać?

Swoją przygodę z bieganiem warto rozpocząć wcześniej, a więc zimą. Warto wówczas oddać się choćby ćwiczeniom na siłowni, które mogą być dobrym wprowadzeniem do zwiększonej aktywności fizycznej. Samo bieganie natomiast rozpoczynamy od truchtu na przemian z bieganiem.

Wiele cennych informacji o tym, jak przygotować się do biegania, jaki sprzęt wybrać oraz jak biegać, bo ważne są także podstawowe zasady ułożenia ciała, znajduje się pod linkiem https://ksstaszewscy.pl/jak-zaczac-biegac/. Przed pierwszym treningiem warto zapoznać się z tą encyklopedią biegania przygotowaną przez trenerów personalnych.

Kategorie: sport

Powiązane Posty

sport

Trener biegania – co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Marzysz o byciu specjalistą, który potrafi zaplanować odpowiednie ćwiczenia dla wszystkich chętnych. Chcesz promować zdrowie i aktywność ruchową, jaką jest bieganie wśród różnych grup ludzi? W takim razie trener biegania to idealna praca dla Ciebie! Czytaj więcej…

sport

Sportowo przez życie!

Wiele osób pamięta te czasy, kiedy jako dzieci biegaliśmy po podwórku, ćwiczyliśmy w szkole, graliśmy w gry zespołowe. Z wiekiem to zanika. Mamy coraz mniej czasu dla siebie, co odbija się w dużej mierze na Czytaj więcej…

sport

Znajdź sport dla siebie

Ania (32 latach, schudła 10 kilogramów): przyznam szczerze i bez ogródek, nie cierpiałam biegać. Kiedyś wydawało mi się, że to nie jest sport dla mnie. Jednak zaczęłam trochę czytać, bo chciałam schudnąć, a jednak bieganie Czytaj więcej…