Wiele osób zadaje sobie to pytanie: jak dbać o sylwetkę i być zdrowym? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Kluczowe jest kilka czynników, które dopiero po połączeniu dają najlepsze efekty. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i balansu w życiu.

Odpowiednia dieta

Zdrowe odżywianie jest podstawą dbania o siebie. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie szczupłej sylwetki przy jednoczesnym zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Prawidłowo zbilansowane żywienie powinno dostarczać odpowiedniej ilość kalorii, ale też niezbędne witaminy i minerały. W wyjątkowych okolicznościach można wspomagać się suplementami diety, lecz nie może to zastąpić warzyw i owoców. Czasami warto zwrócić się o profesjonalną pomoc do dietetyka lub trenera personalnego. Lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie odpowiednich badań. Strona internetowa projektzdrowie.onfo zawiera wiele wartościowych informacji na ten temat.

Wybierz odpowiedni sport dla siebie

Nie każdy z nas musi być sportowcem, ale ruch to podstawa zdrowia. Tak naprawdę każda forma ruchu jest dobra. Najważniejsze to wybrać, co jest dla ciebie najwygodniejsze i sprawia największą radość. Mogą to być zwykłe spacery, najlepiej w otoczeniu zieleni. Pływanie to także doskonały wybór dla każdego, ponieważ nie obciąża stawów. Dlatego na basen powinni chodzić ludzie z problemami z chodzeniem lub nadwagą. Jeśli sport to również endorfiny, które wprawiają w dobry nastrój i poprawiają samopoczucie.

Picie dużej ilości wody

Nie bez powodu mówi się, że woda jest źródłem życia. Picie odpowiedniej ilości wody pomaga zmniejszyć łaknienie i zgubić zbędne kilogramy. Dzięki temu zachowasz też piękną cerę i włosy. Przyjmuje się, że człowiek powinien wypijać około 2 litrów płynów dziennie. Jest to jednak błędne przekonanie. Dorosła osoba powinna wypijać 35ml na kg. masy ciała. Należy pamiętać, że w pokarmach również zawarta jest woda. Dlatego jest to sprawa indywidualna, tak samo, jak ilość kalorii.

Odpowiednia ilość snu

Odpowiednia dieta może nie przynieść żadnych rezultatów, jeśli nie zadbasz o zdrowy sen. Rozregulowany tryb dnia i nocy może nie tylko zrujnować odchudzanie, ale też przyczynić się do różnych problemów zdrowotnych np. hormonalnych. Mała ilość snu sprzyja również powstawaniu cukrzycy i insulinooporności. Uważa się, że człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin.

Wyeliminuj szkodliwe substancje

Zbyt duża ilość kawy i herbaty nie oddziałuje dobrze na zdrowie. Przyczynia się do odwodnienia organizmu. Nadmierna ilość kofeiny źle wpływa na serce i może powodować problemy ze snem. Alkohol jest absolutnie zakazany. Badania wykazały, że nawet minimalna ilość jest szkodliwa dla zdrowia. Pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety na produktach spożywczych.

Jeśli wdrożymy dbanie o sylwetkę a zdrowie nadal nam nie dopisuje, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi podpunktami gwarantuje zachowanie szczupłej sylwetki bez uszczerbku na zdrowiu.

Czytaj więcej: https://projektzdrowie.info/

Kategorie: sportzdrowie